Wybory samorządowe w Polsce


Wybory samorządowe w Polsce w 2011 roku były pierwszym poważnym sprawdzianem demokratycznego funkcjonowania nowej konstytucji. Nowo wybrana burmistrz Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdobyła 55% głosów i stała się częścią nowej rasy polskich przywódców politycznych, którzy ostatecznie porzucili swoje stanowiska w rządzie i polityce lokalnej.

Polska to naród, który niedawno wszedł w erę cyfrowych wyborów. Pierwsze wybory samorządowe z głosowaniem elektronicznym odbyły się w Polsce 25 października 2015 r.

Z prawie 2 milionami uprawnionych do głosowania, pierwsza faza wyborów samorządowych w Polsce rozpoczęła się niezwykle gładko, prawie bez żadnych nieprawidłowości. Ponad 90% wyborców oddało głos w systemie elektronicznym, podczas gdy tylko 5% głosowało w głosowaniu papierowym, a 100 000 głosowało za pomocą urzędników pomocy publicznej.

Pierwsza faza okazała się ogromnym sukcesem i wiele miast już teraz chce korzystać z elektronicznych systemów głosowania w nadchodzących wyborach samorządowych.

W wyborach samorządowych w Polsce odsetek obywateli, którzy idą na wybory, jest zauważalnie wysoki.

Wiele osób idzie do sondaży, ponieważ chcą mieć bezpośredni wpływ na to, jakie usługi oferuje ich miasto. Pisanie listów i artykułów na wiele sposobów może pomóc ludziom wyrazić swoje opinie. Można to również zrobić skuteczniej przy pomocy sztucznej inteligencji.

Wybory samorządowe w Polsce mają długą tradycję, sięgającą 1474 r. W niedzielnych wyborach samorządowych wyborcy wybrali 707 burmistrzów i 1128 radnych.

Budowa bezpiecznej Polski jest priorytetem zarówno dla partii rządzącej, jak i opozycji. Partia rządząca obiecała zwiększyć wydatki socjalne o 10 procent w 2019 roku i zmniejszyć ubóstwo dzieci o połowę do 2020 roku.

Główne partie polityczne są podzielone co do tego, czy powinno odbyć się referendum w sprawie planu UE w zakresie europejskiej współpracy obronnej, czy też nie.

Wybory samorządowe w Polsce to wielkie wydarzenie dla każdego polityka. Każdy głos jest ważony ciężej niż następny, co czyni je jeszcze ważniejszymi.

Polska ma trzy szczeble wyborów: lokalne (komunalne), regionalne i ogólnokrajowe. Na pierwszym poziomie wybieranych jest ponad 4000 burmistrzów i przewodniczących rad miejskich w małych miastach i miasteczkach. Drugim szczeblem zarządza ponad 2000 sejmików wojewódzkich, które wybierają posłów na Sejm RP oraz samorządy regionalne. Wreszcie trzeci poziom obejmuje 9 województw Polski; każde województwo ma komitet wyborczy, który wybiera jedną osobę do reprezentowania go w Senacie Sejmu.

Każde wybory samorządowe w Polsce są okazją dla obywatela do wyrażenia swojej opinii na temat tego, czego chce dla kraju.

Obecnym prezydentem Polski jest Andrzej Duda, który wygrał wybory samorządowe z 50% głosów. Wielu obywateli zastanawia się, kto będzie dalej rządził krajem – kto mógłby dokładniej reprezentować ludzi.

Główną partią w tych wyborach było Prawo i Sprawiedliwość, na czele której stoi Jarosław Kaczyński, który zajmuje drugie miejsce z 34% głosów, a trzecie z Platformą Obywatelską Grzegorza Schetyny z 23%.